aids testi

AIDS TESTİ

AIDS Testi şüpheli cinsel temastan sonra HIV virüsünün varlığını kontrol etmek amacıyla yapılan kan testidir. AIDS testi eliza testi ile Anti Hiv 1 – 2 antikor, PCR testi ile RNA ve HIV Duo Ultra testi ile p24 antijen+ antikora bakılabilen bir kan testidir. HIV virüsünü tespit eden testlere aids testi ve ya hiv testi denilmektedir.


AIDS Testi Nedir?

AIDS Testi Nedir? AIDS Testi anti hiv antikoru,p24 antijeni ya da virüsün RNA sına kandan bakılan laboratuvar testidir. Hiv virüsünün varlığını ortaya koyan testlere halk arasında aids testi ve ya eliza testi denilmektedir. AIDS testi laboratuvarlarda gelişmiş özel cihazlarla yapılan testlerdir. AIDS testi yapılan laboratuvarın cihaz alt yapısı ve bu konuda ki tecrübesi bu yüzden önem kazanmaktadır.


AIDS Testi Ne Zaman Yapılır?

AIDS testi ne zaman yapılır sorusunun yanıtı şüpheli temastan geçen süre hiv testi yapılırken önem taşımaktadır.

  • Elisa testi ( Anti HIV 1 – 2 Testi ) 45 – 90 gün sonra yapılır.
  • HIV Duo Ultra Testi 14. gün ve sonrasında yapılır.
  • HIV PCR Testi 9. günden sonra yapılır.
  • HIV Western Blot Testi hiv testlerinde pozitiflik alınması durumunda doğrulama amaçlı yapılır.

HIV Testi gelişmiş cihaz altyapısı ile erken tanı yöntemleri kullanılarak en kısa sürede yapılması ve teşhis konulması hayati önem taşımaktadır.

Birçok AIDS Testi çeşidi bulunmaktadır, AIDS Testi yaptırmadan önce hangi aids testinin ne zaman yapılması gerektiği konusunda sizi doğru olarak yönlendirecek uzman doktorlarımız bulunmaktadır.


AIDS TESTİ NEREDE YAPILIR

AIDS Testi Nerede Yapılır? AIDS Testi Fatih Çapa, Beylikdüzü Beykent ve Kadıköy Kozyatağında bulunan Mavi laboratuarlar Grubu şubelerinde yapılmaktadır. Gelişmiş laboratuvar cihazları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda uzmanlaşmış doktor ve laborantlarımızla tüm şubelerimizde en üst düzey HIV testi yöntemleri ile en kısa sürede sonucu çıkmaktadır.

AIDS Testi gelişmiş laboratuvar cihazları ile yapılmaktadır. Bu cihazlar her laboratuvarda bulunmamaktadır, birçok laboratuvar sizden sadece numune alıp bunu daha gelişmiş laboratuvarlara göndermektedir.


Elisa Testi Anti HIV 1-2 Testi

Elisa testi yani anti hiv testi virüse karşı vücudun ürettiği antikorları gösteren bir kan testidir. AIDS testi olarak bilinen ve elisa testi olarak adlandırılan test aslında bir laboratuvar çalışma yöntemdir. Elisa kan testi ile HIV/AIDS gibi birçok virüse karşı üretilen antikora bakılabilir. Bu çalışma yöntemi birçok laboratuvar testi için kullanılmaktadır.

Elisa testi şüpheli temastan itibaren 45 ile 90 günden sonra yapılır. 45. günden önce elisa testi sonucu kesin kabul edilmemektedir. Elisa testlerinde yalancı pozitiflik de olabilmektedir. Bu şu anlama gelmektedir test vücutta başka bir antikoru anti-hiv antikoru olarak tespit etmekte ve pozitif sonuç vermektedir. Bu durumda testi doğrulamak amaçlı western blot testi yapılmalıdır.

Elisa Testi nasıl yapılır? Elisa testi damarınızdan alınan kan ile yapılmaktadır. Test için elisa cihazlarında özel solüsyonlar eklenerek yapılmaktadır. Elisa testi normal değerleri < 1.00 Negatif > 1.00 Pozitif olarak yorumlanmaktadır. Test sonucunda referans değeri ve sonuç değeri bulunmaktadır. Sonuç bölümünde negatif ve ya pozitif olarak belirtilmektedir.


VIDAS HIV Duo Ultra Testi

VIDAS HIV Duo Ultra Testi şüpheli temasın 14. gününden itibaren, p24 antijen ve antikor aynı anda tespit edebilen 4. Nesil bir hiv testidir. p24 antijenini 3pg/ml de tespit edebilmekte testin özgül güvenilirliği %99.88 dir.

4.nesil p24 antijeni ve antikoru bir arada bakan, VIDAS cihazlarında ELFA yöntemi ile çalışılan, HIV Duo Ultra Testi en yeni ve son teknoloji olarak geliştirilmiş bir testtir. HIV Duo Ultra testi güvenilirliği yüksek olan bir testtir. VIDAS HIV Duo Ultra testi Mavi Laboratuvarlar Grubunun İstanbulda bulunan tüm şubelerinde 3 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. HIV Duo Ultra testi için açlık ve tokluk fark etmemektedir.


HIV PCR Testi

HIV PCR testi 9. günden sonra virüsünün genetik yapısındaki RNA 'ya bakan şüpheli temastan sonra en erken yapılabilen hiv testidir. HIV PCR testi, HIV virüsünün genetik materyalinin çoğaltılarak tespit edilmesini sağlamaktadır.

HIV PCR Testi ne zaman yapılmalıdır? HIV PCR Testi 9. günden sonrasında HIV virüsünü PCR cihazlarında tespit edebilmektedir. Birçok virüsün erken dönemde saptanmasında kullanılan PCR testi mikrobiyolojide en güvenilir yöntemlerdendir. HIV RNA PCR testi birçok laboratuvarda alt yapısı ve cihazları yeterli olmadığı için kendi bünyesinde çalışamamaktadır. Anlaşmalı olduğu laboratuvara kan numunesini göndermektedir. HIV PCR Testi İstanbul Fatih Beylikdüzü ve Kadıköyde bulunan Mavi Laboratuarlar Grubunun tüm şubelerinde yapılmaktadır. HIV PCR Testi sonucu tüm laboratuvarlarımızda 2-3 günde çıkmaktadır.

HIV RNA PCR testi için kan numunesi alınmaktadır. Açlık ve tokluk fark etmemektedir.


Western Blot Testi

Western Blot testi neden yapılır? Hiv testi pozitifliği alındığında doğrulama için yapılmaktadır. Moleküler biyolojide kullanılan ve bir numune içinde her hangi bir proteinin varlığını saptamaya yarayan bir laboratuvar tahlil yöntemdir. HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük ancak kesinliği yüksek olduğundan, bu gibi durumlarda 2-4 hafta daha beklemek ve HIV western blot testini tekrar etmek gerekir.

HIV Western Blot testinin hassasiyeti düşük olduğu için HIV tarama testi olarak kullanılmaz ancak bunun yanı sıra özgüllüğü yüksek olduğundan bu yöntem HIV doğrulama yönünden tüm dünyada ALTIN STANDART olarak kabul edilir.

Western Blot testi kaç günde çıkar? Western blot testi 2 – 3 günde sonucu çıkmaktadır. Mavi Laboratuarlar Grubu tüm şubelerinde yapılmaktadır.


AIDS TESTİ FİYATI

AIDS Testi fiyatı tercih edilen teste göre elisa testi, p24 antijen testi, hiv duo ultra testi, HIV PCR testi 600 TL – 1300 TL aralığında değişkenlik göstermektedir.

Şüpheli bir temas sonrasında laboratuvarlarımızda çalışılan hiv testi fiyatları ve randevu için çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


ÇAĞRI MERKEZİ: 0 850 360 06 05


Bize Ulaşın